Trend jménem Zdravé Vánoce

Není snad rok, kdy by se před Vánoci nezačaly všude objevovat recepty na zdravé vánoční cukroví, které můžeme mlsat bez výčitek. A to je přesně ta chvíle, kdy mě začnou popadat děsy. Opravdu nás to ultra úžasné zdravé cukroví spasí? A je vlastně zdravé? A tím pádem i méně kalorické?

 

Vždy mě udivuje, kolik lidí tohle řeší a kolik klientů se mě ptá, co vlastně na Vánoce peču, když jsem ten trenér a výživář. A pokaždé jim odpovím, že peču úplně normální cukroví z másla, cukru a všeho, co tam patří. A NE, nepoužívám všechny ty špaldové, kokosové a pohankové mouky, agávové a čekankové sirupy, ghee, kokosový cukr a já nevím co všechno. A všem doporučím to samé. Pokud nejste člověk, který má alergie například na lepek, laktózu, ořechy a tak dále, tak si i vy upečte úplně normální cukroví. Protože pokud jíte špatně, nekvalitně a nedostatečně celý rok, tak vás datlové kuličky s agávovým sirupem a proteinem fakt nespasí. A pokud naopak jíte během roku kvalitně, plnohodnotně a nutričně bohaté jídlo, tak vás pár lineckých koleček a vanilkových rohlíčků dle babiččiny receptury rozhodně nezabije a progres vám to nepokazí.

Nehledě na fakt, že z těch pseudozdravých surovin obvykle upečete či vyrobíte produkty, které si vedou často kaloricky mnohem hůř, než klasika. A taky chuťově to obvykle nebývá žádná výhra. Takže pokud si Vánoce vyladíte tím, že si uděláte banánovo-datlovo-eryrtritolové hrudky s karobovou polevou, tak tedy dobrou chuť. Jen chci, abyste věděli, že tohle fakt dělat nemusíte!!!

Samozřejmě nejsem zastáncem toho, že úderem vánočních svátků začneme vymetat krabice s cukrovím a celé dny nebudeme dělat nic jiného, než ležet u pohádek a cpát se nezřízeně vším možným, protože jsou Vánoce. Ale dát si jako dezert po obědě či večeři pár kousků cukroví nebo štoly anebo si ke snídani dát kousek maminčiny vánočky s medem či marmeládou je naprosto v pořádku. Pokud Vám chutnají datle s kokosem, tak si je také samozřejmě dejte a je to v pořádku. Jen si proboha nemyslete, že když napečete ze „zdravých alternativ“, tak toho můžete sníst 4 plechy a nepřiberete ani gram, protože je to zdravé. Pamatujte, že zdravé nerovná se nekalorické.

Za mě k Vánocům neodmyslitelně patří především pohoda, klid a čas strávený s rodinou a blízkými lidmi. A ty společné chvíle a zážitky vám nikdo nenahradí.

Autor článku: Dana Kaňová

Partneři