Špatná strategie v posilovně

Dnes bych se s vámi ráda podělila o to, co poslední dobou velice často vídám v posilovně a co by se vám určitě nikdy nemělo stát! Prosím, neberte následující řádky jako nějaký posměch. Naopak – chci jen upozornit na to, že cvičení v posilovně má svá pravidla a nemusí být tak jednoduché, jak na první pohled vypadá.

Naposledy jsem byla svědkem něčeho takového: přišly dvě kamarádky, chvíli se rozhlížely po posilovně a přemýšlely, co asi budou dneska cvičit. Skončily (nebo začaly) na běhacím páse  – „tam nemáme co pokazit“. Pak ale přece jen přišla řada na posilování. A to bylo už horší.

„Tak pojďme třeba na ruce tam na to“. A šlo se ke stahování horní kladky, která jen tak mimochodem slouží k posílení zádových svalů. Udělaly pár sérií, z nichž každá byla o jiném počtu opakování a šlo se dál. „Co třeba něco na zadek?“ A šlo se na stroj na posílení abduktorů a adduktorů (vnější a vnitřní části stehen). Většinou jsou tyto stroje umístěny vedle sebe, tudíž se dámy pohodlně posadily, nastavily si zátěž na 15 kg a kmitaly nohama sem a tam. Dala jsem si tu práci a spočítala počet opakování na jedné sérii. Věřte nebo ne, ale bylo to neuvěřitelných 167 opakování! Pak zazněla věta „Tak se prohodíme ne?“ A jelo se znovu. V roli pozorovatele jsem takto zaznamenala celý jejich trénink a ani na jednom stroji si slečny nenastavily ani výšku sedáku, ani sklon opěrky – zkrátka nic. Jediné s čím manipulovaly byla zátěž. A ta byla vždycky přehnaně nízká. O správném dýchání nemůže být řeč vůbec, protože se během celého cvičení povídalo.

Pokud tedy cvičíte sami, měli byste vždy mít dopředu jasno co budete cvičit a jak. Jaký máte cíl a podle toho zvolit typ tréninku, zátěže a počty opakování. A samozřejmě si vždy nastavit stroje tak, jak potřebujete vy a ne tak, jak tam nastavení nechal někdo před vámi. Vždy mějte na paměti, že musíte dodržovat správnou techniku provedení cviku a samozřejmě musíte správně dýchat!

Pokud si nejste jistí tím, že cvičení v posilovně sami zvládnete, nebojte se oslovit osobního trenéra. Ten vám sestaví tréninkový plán přímo na tělo, naučí vás správné provedení cviků a cvičení pro vás bude přínosem! 

Autor článku: Dana Kaňová

Partneři