Často se mě klienti ptají, jestli je opravdu tak důležité počítat, kolik kJ by měli za den přijmout, aby zhubli. Odpověď? Ano i Ne. Ale upřímně…..opravdu chcete svůj život trávit neustálým každodenním počítáním a vážením přesného množství jídla??
Pokud jste se rozhodli, že opravdu chcete zredukovat svou hmotnost, pak je dobré mít pár základních informací o tom, jak vaše tělo funguje a kolik energie z jakých zdrojů je dobré mu dát. A pokud tyto informace máte, naložte s nimi v rámci zdravého rozumu. Ovšem připouštím, že pokud jste v této oblasti naprostý amatér, bez počátečního menšího počítání a vážení se možná neobejdete. Ale je to záležitost spíše krátkodobá, abyste si získali představu o tom, kolik jídla máte vlastně přijmout tak, aby ho nebylo ani málo, ani moc.
Hlavní je se nestresovat
Možná patříte k lidem, kteří musí mít přesně vše stanoveno a sepsáno. A důvod může být jakýkoliv. Nemáte třeba čas se zaobírat tím, co, proč a jak máte dělat. Nebo ani nevíte co byste měli jíst a v jakém množství a takový přesný nutriční plán vám vše náramně usnadní. Pokud vám tento způsob pomůže v cestě za vaším cílem, pak je to v pořádku a je to cesta přesně pro vás.
Na druhé straně jsou i tacoví, které neustále hlídání, vážení a nachlup přesné dodržování jakéhokoliv jídelníčku stresuje. Pokud patříte k této skupině lidí, tak to zkrátka nedělejte. A nebojte, i tak máte zcela reálnou šanci dosáhnout svého cíle. Protože pokud byste se měli každý den stresovat s tím, že máte mít přesně například 55 g těstovin k obědu a 93 g chleba k snídani, daleko byste nejspíš nedošli.
Samozřejmě, že byste měli mít povědomí o tom, kolik čeho sníst. Proto si nechte ze začátku poradit, jak by měl jídelníček vypadat, co by měl obsahovat a v jakém přibližně množství a řiďte se tím.
Častým jevem v mnoha nutričních plánech je pokyn sníst například oněch výše zmiňovaných 93 g chleba. Pokud však jeden plátek chleba váží 50 g, pak asi nemá moc smysl dát si jeden plátek celý a z druhého uříznout kůrku, abyste ho náhodou nesnědli 100 g místo 93g. Možná se teď smějete a přijde vám to jako úplná blbost, ale i takové rady v jídelníčcích často vídám. Například ke snídani 123 g vajíček, 60 g chleba a 80 g jablka. Taky se vidíte v kuchyni, jak vážíte 123g vajíčka a z plátku chleba uřezáváte kousek do šedesáti gramů? Asi ne že?
Proto pokud opravdu nejste tip člověka, který nad sebou potřebuje bič a musí mít všechno přesně „nalajnováno“, nedělejte nic, co by vás omezovalo a stresovalo. Pokud sníte o 10 g něčeho víc nebo míň, nic se neděje. Nemusíte vážit přesné množství rýže nebo těstovin, když víte, že „to vaše“ množství v nevařeném stavu je půl hrnečku nebo jeden celý. Nemusíte pitvat plátek chleba aby vám zbyl dvoucentimetrový kousek z druhého plátku. Prostě nedělejte nic, co je vám proti srsti. Pokud budete dodržovat zásady zdravého jídelníčku o správném složení, pravidelnosti a přibližném množství, můžete dosáhnout svého cíle daleko snáze, než kdybyste byli uvrtaní u kuchyňské váhy a každodenního počítání. Doporučuji si jídlo vážit třeba jen první týden, abyste to dostali tzv. „do oka“ a máte vyhráno!
Autor článku: Dana Kaňová