Jídlo není sériový vrah

Ať už je to vliv sociálních sítí nebo nevím, kde se to bere, ale v poslední době se u svých klientů stále častěji setkávám s tím, že mi řeknou „Víš, ale já se to bojím jíst“, „Tohle přece nemůžu jíst“ nebo „Dani, ale já se těch příloh bojím“. Prosím vás všechny!!!! Jídlo není sériový vrah, takže se ho nemusíte bát. U toho vraha to už smysl má, ale například u brambor strach není opravdu na místě.

Proč jsem se rozhodla o tom napsat? Protože jsem v šoku z toho, že se lidé BOJÍ jídla! Bojí se najíst, bojí se sníst nějaký druh potravin nebo skupinu potravin obecně. A přitom by jeden řekl, že už je všude tolik relevantních informací a vědeckých studií, které ty dávné mýty popřely. Nicméně pořád se setkávám s tím, že přece se nesmí jíst po 17. hodině, že když se sní těstoviny nebo pečivo, tak se z toho přibírá.

Naposledy jsem to řešila se svou klientkou o víkendu, která se u mě musela neustále ujišťovat o tom, co může a co nemůže. Ano, opravdu může batát, opravdu může rýži (dokonce i tu obyčejnou bílou). A ne, nemusí si místo žitného chleba péct placky z vloček a vajíčka (i když je měla vynikající 😊). Nemusí místo rýže jíst květákovou nebo brokolicovou, nemusí si kupovat speciální (hnusný) lisovaný chleba, nemusí si místo těstovin kupovat na e-shopu ty z červené čočky (které jsem od ní dostala darem, protože je popsala jako otřesný hnus a ať si je vezmu).

Prosím všechny, kteří ještě těmto mýtům a nepravdám věří – nevěřte jim! Nekategorizujte potraviny na dobré a špatné, zdravé a nezdravé, dietní a nedietní. Protože takové potraviny neexistují. Tedy ano – nezdravá potravina existuje. A je to taková, která je shnilá, prošlá, plesnivá nebo na ni máte alergii či intoleranci. Pak je opravdu tato potravina špatná. Ale to je všechno! Snadné, že?

 

To, co fungovalo vždy, funguje a fungovat bude je kalorický deficit! Jezte plnohodnotné a kvalitní potraviny a to, co vám chutná. A nevyřazujte ze svého jídelníčku potraviny nebo skupiny potravin, o kterých kdysi někdy někdo řekl, že nejsou vhodné do diety, na hubnutí nebo tak něco.

Pokud chcete redukovat tuk a snížit svou hmotnost, tak jediné, co potřebujete poladit je množství makroživin a množství přijaté a vydané energie. Jinými slovy být v kalorickém deficitu. A toho můžete dosáhnout i tehdy, pokud vaší večeří budou těstoviny „na sladko“ s tvarohem, rozinkama a pár oříšky. Máte tam zástupce sacharidů, bílkovin i tuků, a to vše vaše tělo potřebuje. Klidně si dejte tortillu s omeletou, šunkou a zeleninou. Dejte si i kousek čokolády, pokud na ni občas dostanete chuť. Ale garantuji vám, že pokud začnete jíst plnohodnotné a kvalitní jídlo v dostatečném množství, tak si na čokoládu velmi pravděpodobně sami dlouho ani nevzpomenete.

Autor článku: Dana Kaňová

Partneři