Ale na Internetu psali……

Proč je tak těžké zhubnout? Nebo přibrat? Nebo jíst kvalitně a zdravě?  Protože Internet! Protože Facebook!

Mohou být dobří sluhové, ale zlí páni. Určitě není žádnou novinkou, že na Internetu a v poslední době hlavně  Facebooku najdete velké množství informací a skupin, kde se dozvíte opravdu neuvěřitelné věci!  A zpravidla, skoro vždy na každou informaci najdete do pár minut jinou, která ji vyvrací. V dnešní době opravdu není lehké se v tom všem zorientovat. A tak se přidáte pro jistotu rovnou do několika skupin na Facebooku, kde mají všichni svou pravdu a zaručené informace a rady k tomu, jak můžete dosáhnout svého cíle.  A začnete zkoušet a zkoušet a zkoušet.  A dost často je výsledek jen minimální anebo nulový. Proč to tak je?

V dnešní době je už tolik stravovacích stylů, že je ani nestíháme  všechny sledovat. Ať už je to low carb, high protein, high fat, low fat, keto, vegan, paleo, bez lepku, bez laktózy, bez všeho….všechny mají něco „svého“.  V jedné skupině Vás ukamenují proto, že jste si dali banán, v druhé, že jste snědli málo jídla, ve třetí že tam máte moc sacharidů a v další, že jich tam naopak máte málo. Začnete si všímat, jak na sebe lidé začínají ve skupinách útočit. Často komentáři typu „Ale tohle my tady nejíme“, „Ne, tolik ovoce nemůžete sníst“. Anebo se objevují dotazy „Můžu si dát XY?“ Může se v této dietě chleba?“ „Mám chuť na sladké, nemáte tip na nějaký low carb dezert?“ „Nevíte, jak přežít oslavu narozenin, kde bude jídlo?“

A tak se v tom plácáte a nevíte, kde je to ten Svatý grál, který Vás dovede k Vašemu cíli.  A přitom je to jednodušší, než si myslíte!

Tím Svatým grálem je poměr mezi Vaším kalorickým příjmem a výdejem. Tečka. Jako nic víc??? Ano, jako v podstatě nic víc.

K tomu, abyste zhubli/přibrali/zůstali „na svém“, je potřeba především hlídat co a v jakém množství jste snědli a kolik energie jste vydali. Pokud za celý den vydáte 2000 kcal, ale přijmete 2600 kcal, tak je zřejmé, že vaše váha dolů příliš nepůjde. Pokud budete jíst spousty tuku a cukru, takřka žádné bílkoviny a nebudete cvičit, tak se zvýšení podílu svalové hmoty asi také nedočkáte.

Je tedy potřeba si sednout, zklidnit se a zdravým selským rozumem se snažit pochopit systém, nastavení živin a pak se pustit do práce. Netlačte na to. Snažte se chápat a hledat souvislosti. Řešením nejsou „kouzelné“ skupiny na FB ani zázračné pořady typu Biggest looser nebo Jste to, co jíte. Ve většině případů se účastnící takových show pro svůj reálný život nic nenaučili. Nedokázali změnit své postoje, myšlení, najít souvislosti, přepnout ve svých hlavách a pochopit.  Velká většina z nich po absolvování podobných show přibrala kila zpátky a žádný hlubší význam či přidanou hodnotu nenalezli. Nenaučili se svůj život žít sami tak, jak by měli, aby byli šťastní a spokojení a navždy dosáhli toho, čeho dosáhnout chtěli.

Trávíte teď doma díky době koronavirové hodně času? Máte na sebe víc času, než obvykle? Tak toho využijte ve svůj prospěch! Pokud si i tak nebudete jistí, neváhejte napsat, zavolat, poslat email…prostě jakkoliv se zeptat.  

Autor článku: Dana Kaňová

Partneři